Skip to content

474 Burnt Bark Rd.Brick, NJ 08723

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block128
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 0822
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage822
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
69%
Improvement Value:$56,400
31%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+5.2%
2024$4,453+3.5%
2023$4,303-2.2%
2022$4,398+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 15912, Page 1289Recorded10/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1947