Skip to content

470 Augustus RdBrick, NJ 08723

Built 1974

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 10, 1978

Property Information

Block129.03
Lot31.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2784
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
36%
Improvement Value:$234,800
64%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+5.2%
2024$9,017+3.5%
2023$8,712+1.3%
2022$8,602+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3761, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1974