Skip to content

354 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block1290.63
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,108
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
58%
Improvement Value:$102,700
42%
Total Assessment$242,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,347+5.2%
2024$6,034+3.5%
2023$5,832+1.4%
2022$5,752+1.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,108DeedBook 20107, Page 319Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 17503, Page 931Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$268,500

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 16543, Page 1596Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$162,750

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 16349, Page 1165Recorded3/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5671, Page 802

Property Sale

SaleMulti
$102,750
DeedBook 5187, Page 174

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 4738, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1985