Skip to content

352 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jun 1, 1998

Property Information

Block1290.63
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,556
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$189,200
57%
Total Assessment$334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+5.2%
2024$8,308+3.5%
2023$8,031+1.4%
2022$7,921+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5589, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5501, Page 375

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5076, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1954