Skip to content

331 19th AveBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 14, 2004

Property Information

Block1291.55
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,144
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
60%
Improvement Value:$93,300
40%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+5.2%
2024$5,800+3.5%
2023$5,606+1.4%
2022$5,529+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 11985, Page 383

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 10065, Page 1616

Property Built

Built

Year Built: 1950