Skip to content

330 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 1994

Property Information

Block1291.55
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage572
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
78%
Improvement Value:$39,500
22%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,694+5.2%
2024$4,462+3.5%
2023$4,313+1.4%
2022$4,254+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955