Skip to content

343 19th AveBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 7, 2013

Property Information

Block1291.55
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,048
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
62%
Improvement Value:$82,800
38%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+5.2%
2024$5,415+3.5%
2023$5,234+1.4%
2022$5,162+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 15700, Page 448Recorded12/4/2013

Property Sale

SaleMulti
$104,500
DeedBook 5143, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1960