Skip to content

268 South Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 19, 2005

Property Information

Block1293.64
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,268
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
47%
Improvement Value:$162,900
53%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+5.2%
2024$7,592+3.5%
2023$7,339+1.4%
2022$7,238+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 12889, Page 1304

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5514, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4779, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1984