Skip to content

274 South Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block1293.64
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,012
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
47%
Improvement Value:$160,600
53%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+5.2%
2024$7,535+3.5%
2023$7,284+1.4%
2022$7,183+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,012DeedBook 20066, Page 369Recorded7/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$123,900
DeedBook 5681, Page 474

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 5038, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1977