Skip to content

366 19th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block1293.64
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
53%
Improvement Value:$121,600
47%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710+5.2%
2024$6,379+3.7%
2023$6,154+1.4%
2022$6,070+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,352DeedBook 20150, Page 100Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,352DeedBook 19098, Page 1429Recorded7/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$171,999
DeedBook 11395, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1977