Skip to content

350 18th AveBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block1296.65
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
53%
Improvement Value:$119,700
47%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,660+5.2%
2024$6,332+3.5%
2023$6,120+1.4%
2022$6,036+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 16450, Page 715Recorded7/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950