Skip to content

335 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block1297.53
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,356
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
50%
Improvement Value:$142,700
50%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+5.2%
2024$7,090+3.5%
2023$6,853+1.4%
2022$6,759+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984