Skip to content

347 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block1297.53
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage975
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
56%
Improvement Value:$111,700
44%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,582+5.2%
2024$6,257+4.2%
2023$6,005+1.4%
2022$5,923+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft975DeedBook 19222, Page 825Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft975DeedBook 17535, Page 234Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 15770, Page 1346Recorded3/26/2014

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5211, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1955