Skip to content

320 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block1298.48
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,536
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,600
40%
Improvement Value:$273,800
60%
Total Assessment$454,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,883+5.2%
2024$11,296+3.5%
2023$10,919+1.4%
2022$10,769+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 12599, Page 1918