Skip to content

325 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block1298.48
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
62%
Improvement Value:$87,300
38%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009+5.2%
2024$5,713+3.5%
2023$5,522+1.4%
2022$5,446+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 17020, Page 647Recorded2/7/2018

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 15751, Page 1454Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 15664, Page 1407Recorded10/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960