Skip to content

250 South Lake DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block1299.66
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,044
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
58%
Improvement Value:$99,000
42%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+5.2%
2024$5,929+3.5%
2023$5,731+1.4%
2022$5,652+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,044DeedBook 18422, Page 1450Recorded4/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 13795, Page 1120

Property Built

Built

Year Built: 1970