Skip to content

254 South Lake DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block1299.66
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,028
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
49%
Improvement Value:$147,400
51%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+5.2%
2024$7,145+3.5%
2023$6,906+1.4%
2022$6,811+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,028DeedBook 20082, Page 1377Recorded7/25/2025

Property Sale

SaleMulti
$130,400
DeedBook 5032, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1970