Skip to content

358 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block1299.66
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
56%
Improvement Value:$104,600
44%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+5.2%
2024$5,956+3.5%
2023$5,758+1.4%
2022$5,679+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983