Skip to content

460 Sylvan DrBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 6, 1995

Property Information

Block130.04
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF2G 1200
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
54%
Improvement Value:$109,700
46%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+5.2%
2024$5,855+3.5%
2023$5,657+1.3%
2022$5,586+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955