Skip to content

334 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block1300.52
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1456
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,456
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
51%
Improvement Value:$139,400
49%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+5.2%
2024$7,070+3.5%
2023$6,834+1.4%
2022$6,740+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 16549, Page 149Recorded10/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975