Skip to content

313 16th AveBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block1301.47
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,068
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
62%
Improvement Value:$78,700
38%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+5.2%
2024$5,146+3.5%
2023$4,974+1.4%
2022$4,906+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 17470, Page 443Recorded5/14/2019

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 16067, Page 796Recorded4/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965