Skip to content

334 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block1303.98
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB-1SF 1288
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,700
74%
Improvement Value:$104,900
26%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+5.2%
2024$10,033+3.5%
2023$9,699+1.4%
2022$9,565+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960