Skip to content

282 Jefferson Ct.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2013

Property Information

Block1304.97
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,462
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,300
57%
Improvement Value:$105,900
43%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+5.2%
2024$6,121+3.5%
2023$5,916+1.4%
2022$5,835+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 12130, Page 1136

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5139, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1974