Skip to content

331 Harper AveBrick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block1305.99
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,407
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,300
46%
Improvement Value:$164,700
54%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,726+1.9%
2024$7,582+3.5%
2023$7,329+1.4%
2022$7,229+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,407DeedBook 18233, Page 1202Recorded12/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1969