Skip to content

317 Madison CtBrick, NJ 08724

Built 1970
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block1306.100
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,448
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$164,400
54%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+5.2%
2024$7,567+3.5%
2023$7,315+1.4%
2022$7,214+1.9%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-005098-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 16471, Page 1254Recorded8/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970