Skip to content

328 23rd Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block1306.100
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,559
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
50%
Improvement Value:$139,800
50%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,317+8.8%
2023$6,724+1.4%
2022$6,631+1.9%
2021$6,508+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,559DeedBook 18528, Page 1427Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,559DeedBook 16714, Page 807Recorded4/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 12272, Page 1796

Property Built

Built

Year Built: 1987