Skip to content

313 Lincoln CtBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block1307.101
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,148
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
48%
Improvement Value:$153,400
52%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738+5.2%
2024$7,356+3.5%
2023$7,110+1.4%
2022$7,013+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 16695, Page 500Recorded3/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 10321, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5154, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1970