Skip to content

332 Lincoln CtBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block1309.103
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage983
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
65%
Improvement Value:$75,700
35%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641+5.2%
2024$5,362+3.5%
2023$5,183+1.4%
2022$5,112+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft983DeedBook 19021, Page 948Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft983DeedBook 16497, Page 1134Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft983DeedBook 15910, Page 312Recorded10/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5373, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1960