Skip to content

478 Sylvan Dr.Brick, NJ 08723

Built 2010

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Mar 9, 2009

Property Information

Block130
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,834
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
44%
Improvement Value:$160,400
56%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+5.2%
2024$7,007+3.5%
2023$6,770+1.3%
2022$6,684+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 14237, Page 987