Skip to content

351 Jefferson Ct.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block1312.106
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
47%
Improvement Value:$159,800
53%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,840+5.2%
2024$7,453+3.5%
2023$7,204+1.4%
2022$7,105+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$268,000
DeedBook 11587, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$139,400
DeedBook 5424, Page 754

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5386, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1996