Skip to content

347 Jefferson Ct.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 14, 2011

Property Information

Block1312.106
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
63%
Improvement Value:$84,900
37%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+5.2%
2024$5,653+3.5%
2023$5,464+1.4%
2022$5,389+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 14956, Page 1019

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 11839, Page 1392

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4933, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1955