Skip to content

333 Jefferson Ct.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block1312.106
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage660
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
68%
Improvement Value:$47,900
32%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,868+5.2%
2024$3,677+3.5%
2023$3,554+1.4%
2022$3,505+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 18021, Page 1460Recorded8/24/2020

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 16391, Page 1622Recorded5/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5759, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1950