Skip to content

335 23rd Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block1312.106
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,284
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
59%
Improvement Value:$87,200
41%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562+5.2%
2024$5,288+3.5%
2023$5,111+1.4%
2022$5,041+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,284DeedBook 19058, Page 1424Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$154,500

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 15855, Page 428Recorded7/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960