Skip to content

306 Kelly Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block1312.106
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
54%
Improvement Value:$117,600
46%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+5.4%
2024$6,154+3.6%
2023$5,940+1.5%
2022$5,855+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 12187, Page 1881

Property Built

Built

Year Built: 1955