Skip to content

3911 Smith Dr.(6)Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1964

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block1313.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,986
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
55%
Improvement Value:$135,100
45%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,848+5.2%
2024$7,460+3.5%
2023$7,211+1.4%
2022$7,112+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 16382, Page 484Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11658, Page 1034

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5543, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1964