Skip to content

3824 Herbertsville Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1954

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block1313.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,333
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
54%
Improvement Value:$124,000
46%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+5.2%
2024$6,774+3.5%
2023$6,548+1.4%
2022$6,458+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,333DeedBook 19856, Page 1254Recorded11/22/2024

Property Sale

Sale
$303,000
Sq Ft1,333DeedBook 17938, Page 401Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,333DeedBook 16606, Page 1303Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 12932, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1954