Skip to content

3899 Smith Dr.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block1313.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,373
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
64%
Improvement Value:$92,100
36%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+5.2%
2024$6,392+3.5%
2023$6,178+1.4%
2022$6,093+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,285DeedBook 16677, Page 177Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960