Skip to content

3904 Smith Dr. (9)Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1952

Last Sale Date
Oct 11, 2017

Property Information

Block1313.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,026
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
71%
Improvement Value:$66,000
29%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,041+5.2%
2024$5,743+3.5%
2023$5,551+1.4%
2022$5,475+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952