Skip to content

3890 Smith Dr.(511)Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1970

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block1313.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
64%
Improvement Value:$93,700
36%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,757+5.2%
2024$6,424+3.5%
2023$6,209+1.4%
2022$6,124+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10598, Page 1855

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 5334, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1970