Skip to content

3892(23) Smith Dr.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1965

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block1313.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
71%
Improvement Value:$66,600
29%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,012+5.2%
2024$5,715+3.5%
2023$5,524+1.4%
2022$5,449+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,248DeedBook 18898, Page 342Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 5178, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1965