Skip to content

113 Sudbury Rd (340)Brick Twp, NJ 05434

Built 1982

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 11, 1994

Property Information

Block1313.06
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
61%
Improvement Value:$108,000
39%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,160+5.2%
2024$6,807+3.5%
2023$6,579+1.4%
2022$6,489+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5180, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1982