Skip to content

3895 Eisenhower Dr NoPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1938

Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block1313.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,496
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
59%
Improvement Value:$112,100
41%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+5.2%
2024$6,849+3.5%
2023$6,620+1.4%
2022$6,529+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938