Skip to content

3799 Eisenhower Dr No.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1972

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block1313.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
59%
Improvement Value:$112,300
41%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,225+5.2%
2024$6,869+3.5%
2023$6,639+1.4%
2022$6,548+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 17082, Page 1837Recorded4/13/2018

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 15630, Page 978Recorded9/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1972