Skip to content

104 Conifer Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Apr 8, 2003

Property Information

Block1313.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,544
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
55%
Improvement Value:$136,200
45%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,913+5.2%
2024$7,523+3.5%
2023$7,271+1.4%
2022$7,172+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 11360, Page 1114

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10598, Page 1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5450, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1955