Skip to content

146 Smith CirclePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1973

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jan 14, 2002

Property Information

Block1313.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,200
57%
Improvement Value:$122,100
43%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+5.4%
2024$6,867+3.6%
2023$6,630+1.4%
2022$6,535+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 10710, Page 1678

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5175, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1973