Skip to content

164 Smith CirclePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1975

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 31, 1994

Property Information

Block1313.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
58%
Improvement Value:$119,500
42%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440+5.2%
2024$7,073+3.5%
2023$6,837+1.4%
2022$6,743+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5197, Page 119

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4935, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1975