Skip to content

140 Barclay Dr. (23)Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Jun 1, 2015

Property Information

Block1313.13
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
65%
Improvement Value:$87,500
35%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,603+5.2%
2024$6,277+3.5%
2023$6,068+1.4%
2022$5,984+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16105, Page 981Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 11604, Page 135

Property Sale

Sale
$99,903
DeedBook 5599, Page 352

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4812, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1950