Skip to content

149 Smith CirclePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1972

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Feb 23, 1996

Property Information

Block1313.13
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
57%
Improvement Value:$124,700
43%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+5.2%
2024$7,209+3.5%
2023$6,969+1.4%
2022$6,873+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5356, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1972