Skip to content

22 Eastham LnPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block1316.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,312
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
63%
Improvement Value:$99,300
37%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,998+5.2%
2024$6,653+3.5%
2023$6,430+1.4%
2022$6,342+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,312DeedBook 18805, Page 1053Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$269,999
Sq Ft1,312DeedBook 17687, Page 654Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5236, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1960