Skip to content

333 Eastham Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1978

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jun 9, 1999

Property Information

Block1316.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2846
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,846
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
38%
Improvement Value:$274,500
62%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,543+5.2%
2024$10,973+3.5%
2023$10,607+1.4%
2022$10,461-1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5712, Page 883

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5623, Page 747

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4804, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1978